Drodzy Pacjenci! 
Informujemy, że wybrane zabiegi medycyny estetycznej w okresie świąteczno - noworocznym będą dostępne w specjalnych cenach - szczegóły w zakładce "cennik".
Jak istotna jest wizyta kwalifikacyjna przed zabiegiem, kto może bezpiecznie skorzystać z zabiegów oraz czy zabiegi medycyny estetycznej to tylko Botoks  ? - zapraszamy do lektury wywiadu z lek. Pauliną Sztefko, Specjalistką dermatologii i wenerologii oraz medycyny estetycznej
Wywiad ukazał się w listopadowym wydaniu Słowa Regionu

O medycynie estetycznej – o rodzajach i bezpieczeństwie zabiegów rozmawiamy z doktor Pauliną Sztefko, Specjalistką dermatologii i wenerologii oraz medycyny estetycznej

Pani doktor – zabiegi medycyny estetycznej są coraz bardziej powszechne i dostępne – czy każdy może z nich skorzystać?

Aktualnie mamy do wyboru bardzo szeroki wachlarz zabiegów medycyny estetycznej, jednak nie wszystkie zabiegi będą możliwe do wykonania u każdego pacjenta. Przede wszystkim, przed zastosowaniem jakichkolwiek zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, odbywa się wizyta kwalifikacyjna, w trakcie której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz ocenia wskazania i przeciwwskazania do poszczególnych zabiegów, określając, które zabiegi będą dla pacjenta korzystne i wykluczając takie, które mogłyby ewentualnie pacjentowi zaszkodzić.

Czy w gabinecie medycyny estetycznej pacjent może czuć się bezpiecznie?

Tak, jak wspomniałam, zabiegi medycyny estetycznej poprzedza kwalifikacja do zabiegu. Ponadto, w gabinecie lekarskim panują odpowiednie warunki do przeprowadzenia zabiegów: procedury wykonywane są w odpowiednim gabinecie zabiegowym, wszystkie preparaty, którymi się posługujemy mają odpowiednie certyfikaty medyczne i są odpowiednio przechowywane, co gwarantuje ich jakość. Na bezpieczeństwo wpływają, oczywiście, również umiejętności lekarza, zarówno teoretyczne, jak i doświadczenie praktyczne w wykonywaniu danych procedur. Wszystkie te umiejętności potwierdzone są odpowiednimi kursami i certyfikatami. Dodatkowo, w gabinecie lekarskim mamy dostęp do leków wspomagających gojenie oraz leczenie ewentualnych powikłań. Wszystkie wymienione czynniki pozwalają na zapewnienie pacjentowi maksymalnego bezpieczeństwa.

Wielu osobom medycyna estetyczna kojarzy się głównie z Botoksem i operacjami plastycznymi, ale aktualna oferta jest dużo szersza?

Operacje plastyczne są to zabiegi przeprowadzane przez zespół operacyjny- chirurga plastyka w obecności anestezjologa-poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Są one wykonywane nie tylko w celu korekty estetycznej, ale często stanowią element procesu leczenia pacjentów po rozmaitych wypadkach lub cierpiących na różne choroby. W warunkach ambulatoryjnych – czyli w zabiegowym gabinecie lekarskim - można również wykonać szereg zabiegów estetycznych, ale tych mniej inwazyjnych, a przy tym przynoszących oczekiwane efekty.

Botoks (toksyna botulinowa) jest powszechnym i bezpiecznie stosowanym preparatem. Służy do niwelowania zmarszczek mimicznych, czyli np. zmarszczek okolicy oka, zmarszczek między brwiami, czy zmarszczek czoła. Zabieg z użyciem Botoksu polega na ostrzykiwaniu mięśni mimicznych twarzy, dzięki czemu nowe zmarszczki nie powstają, a te które już istnieją- wygładzają się. Efekt zabiegu utrzymuje się zazwyczaj przez okres minimum kilku miesięcy.  Warto wspomnieć, że wykorzystanie Botoksu w dzisiejszej medycynie jest bardzo szerokie i nie ogranicza się do zabiegów medycyny estetycznej – toksyna botulinowa jest wykorzystywana w neurologii – m.in. do leczenia migreny przewlekłej i nadpotliwości oraz w stomatologii u pacjentów cierpiących na tzw. bruksizm (zaciskanie szczęki).

Pani Doktor, jeśli zgłasza się do Pani pacjent z powodu chęci pozbycia się zmarszczek np. w określonej okolicy twarzy – czy wiąże się to zastosowaniem botoksu?

Niekoniecznie i nie od razu. Współczesna medycyna estetyczna w gabinecie to nie tylko Botoks. Aktualna oferta zabiegów i preparatów jest bardzo szeroka, a to jaką metodę wybierzemy, by osiągnąć efekt oczekiwany przez pacjenta, zależy od przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, lokalizacji zmarszczek, wieku pacjenta oraz kondycji skóry.
W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, oprócz wstrzyknięcia toksyny botulinowej, mamy do wyboru m.in. zabiegi mezoterapii igłowej, peelingi chemiczne oraz stanowiące nowość - zabiegi z użyciem specjalnego urządzenia Dermapen.

Pani doktor - do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się coraz młodsi pacjenci – jak Pani ocenia ten trend?
Przede wszystkim młodsi pacjenci są coraz bardziej świadomi konieczności dbania o swoją skórę już od wieku młodzieńczego po to, aby utrzymać ją w dobrej kondycji przez wiele lat. Mają świadomość konieczności jej ochrony przed np. szkodliwym działaniem słońca czy papierosów. Wiele pożytecznych informacji na ten temat czerpią z Internetu, jednak z drugiej strony Internet jest też dla nich zagrożeniem, ponieważ obserwujemy dziś wykreowany przez media kult piękna i perfekcjonizmu. W rozmowach z młodzieżą i młodymi osobami ważne jest zwracanie uwagi na samoakceptację swojego ciała i wyglądu.
Co jest ważne, w przypadku młodych osób, zabiegi medycyny estetycznej służą także m.in. do leczenia blizn potrądzikowych czy przebarwień skóry i wiele z nich jest przeprowadzanych jako dopełnienie leczenia farmakologicznego.

Warto podkreślić, że w odniesieniu do wszystkich zabiegów ingerujących w wygląd, trzeba zachować umiar i rozsądek w każdym wieku, dlatego w dzisiejszych czasach zadaniem lekarza medycyny estetycznej jest odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu oraz zaspokojenie jego potrzeb z użyciem najmniej inwazyjnej z dostępnych metod i oczywiście, z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

Dziękujemy za rozmowę