Opieka nad Pacjentkami w ciąży

Pacjentki w ciąży obejmowane są specjalistyczną opieką lekarza i położnej.
W jej zakres wchodzą:

  • konsultacje z badaniami USG ( w tym 3D/4D),
  • przeprowadzanie BADAŃ PRENATALNYCH I, II oraz III trymestru wg międzynarodowych standardów FMF ( The Fetal Medicine Foundation) - dr Justyna Grobelak, dr Mateusz Sobalak, dodatkowe informacje - na dole strony.
  • przeprowadzanie badania KTG płodu,
  • wykonywanie niezbędnych badań wymazowych,
  • regularne spotkania z Położną - przy każdej wizycie związanej z prowadzeniem ciąży.

Wszystkie badania USG w Poradni ginekologiczno - położniczej są wykonywane na nowym, zakupionym w maju 2023 roku wysokiej klasy aparacie General Electric GE Voluson S 8 dedykowanym dla położnictwa i ginekologii.

Nasze Pacjentki mogą dodatkowo skorzystać z edukacji prowadzonej przez nasze Położne, również związanej z możliwością pobrania krwi pępowinowej, a po urodzeniu dziecka - z poradnictwa laktacyjnego.


OPIEKA NAD KOBIETĄ W CIĄŻY w naszej przychodni to nie tylko opieka w poradni ginekologiczno - położniczej :

Ciąża to szczególny czas dla organizmu kobiety, a zachodzące w jej okresie zmiany hormonalne wpływają na wiele układów.
Dlatego w naszej przychodni na Pacjentki w ciąży czeka interdyscyplinarny zespół Specjalistów:

  • w przypadku dolegliwości ze strony układu krążenia - pojawienia się żylaków, pajączków, puchnięcia, uczucia ciężkości nóg - profilaktyczną kontrolą i ewentualnym postępowaniem terapeutycznym w zakresie żył i tętnic zajmują się Specjaliści chirurgii naczyniowej lek. Wojciech Sekula oraz dr n. med. Stanisław Ferenc,
  • o prawidłową gospodarkę hormonalną tarczycy w trakcie ciąży zadba Specjalista endokrynologii i chorób wewnętrznych lek. Witold Markiewicz,
  • prawidłowy poziom glukozy we krwi Pacjentki mogą skonsultować z Diabetologiem dr n. med. Radosławem Guthercem, zajmującym się leczeniem m.in. cukrzycy ciążowej,

Ponadto :

O właściwą dietę przyszłej mamy zadba dietetyk kliniczna mgr Agnieszka Waligóra, która wesprze w zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze, podpowie co zmienić w diecie w zależności od dolegliwości i wytłumaczy, jak należy odżywiać się w czasie karmienia piersią ( aktualnie dostępne konsultacje online - informacja w Rejestracji) , a jeśli zbliżające się narodziny dziecka budzą w przyszłej mamie jakiekolwiek obawy lub lęki, wsparciem służy psycholog mgr Katarzyna Gdula.

BADANIA PRENATALNE - informacje dotyczące rejestracji

W przychodni wykonujemy badania USG PRENATALNE I, II oraz III trymestru ciąży.
Badania prenatalne z uwagi na to, że muszą zostać wykonane w określonym momencie ciąży, warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Badanie USG I trymestru ciąży tzw. genetyczne należy wykonać między 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży 
Proponujemy wykonanie badania USG genetycznego wraz z tzw. testem podwójnym, czyli badaniem z krwi (PAPP-A standard wg FMF oraz betaHCG).
Pacjentka ma dwie możliwości:

  1. Wykona test z krwi w dowolnym laboratorium i zgłosi się do przychodni na umówiony termin badania usg I trymestru z wydrukowanym wynikiem badania - w laboratorium należy zaznaczyć, że potrzebne jest wykonanie 2 parametrów : PAPP-A standard wg FMF oraz betaHCG.
  2. Wykona test z krwi za pośrednictwem naszej przychodni w laboratorium z którym współpracujemy - Diagnostyka (dowolny punkt pobrań). Koszt badania krwi zgodnie z cennikiem wynosi 250 zł.
    Pacjentka zgłasza się po odbiór skierowania na badanie do naszej przychodni i ponosi opłatę za badanie krwi w Rejestracji. Następnie Pacjentka zgłasza się ze skierowaniem do punktu pobrań 7 dni przed umówionym terminem badania USG. Wynik badania wpływa bezpośrednio do przychodni.

Badanie USG I trymestru to jedno z najważniejszych badań w ciąży, dlatego prosimy pamiętać, że:

  1. Badania z krwi, czyli test podwójny wykonujemy nie wcześniej niż 7 dni przed zaplanowanym terminem wykonania badania USG I trymestru.
  2. Badania prenatalne I trymestru wykonujemy między 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży.
  3. Czas oczekiwania na wyniki testów podwójnych z krwi wynosi około 3 dni roboczych.


Badanie USG II trymestru ciąży tzw. połówkowe należy wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Badanie USG III trymestru ciąży tzw. połówkowe należy wykonać między 28 a 32 tygodniem ciąży.